Superlördagen avslutades med höstfest

Trians superlördag firades i mycket höstligt regnväder. Dagen började med Trian milen, som du kan läsa mera om här. På eftermiddagen samlades vi ihop omkring föreningens strategi och därefter avslutades dagen med höstfesten.

En grupp på 20 personer samlades ihop för att fundera och diskutera om hur OK Trian i framtiden skall se ut. Föreningens ordförande, Jeannette Aumo, startade diskussion med en genomgång av föreningsenkätens resultat. I resultaten framgång vikten av gemenskapens betydelse samt viljan att satsa på barn och juniorverksamheten. Gruppen delades i mindre grupper, som sedan diskuterade om tre olika teman, Tillfället avslutades med en genomgång av smågruppsdiskussionernas resultat samt vidare diskussioner om de olika teman. Diskussionerna var givande, så styrelsen får säkert en bra grund för att sammanfatta föreningens strategi för kommande åren.

Direkt efter strategitillfället började höstfesten. I programmet var samvaro i gott sällskap, god mat och dryck, program, premieringar samt musik. På festen premiereades följande årets bästa och aktiva.

Årets 2023 bästa:
Årets orienterare: Saana Kajander
Årets FM-junior flicka: Saana Kajander
Årets FM-junior pojke: Niklas Reiman
Årets Gumma-orienterare (D35-80): Tuula Lallo
Årets Gubbe-orienterare (H35-80): Petteri Muukkonen
Årets cykelorienterare -dam: Ingrid Stengård
Årets cykelorienterare -herre: Patric Östergård
Årets skidorienterare -dam: Frida Koskinen
Årets skidorienterare -herre: Mikael Salo

Andra premierade:
Ordförandes aktivitetspokal: Reijo Liitiäinen
Årets tävlingsledare: Kalevi Ilonen
Årets ung arrangör: Topias Muukkonen
Årets funktionär: Jari Pullinen
Årets ung ledare: Mico Määttä
Årets ledare: Anne Korhonen
Årets uppfinning: Jari Johansson, Hiiliviisas Jukola

Stipendier:

Orientering:
Saana Kajander
Amalia Lindén
Niklas Reiman

Cykelorientering:
Ingrid Stengård

Skidorientering:
Frida Koskinen

Kasper Snickarsin minnesfond:
Lydia Engblom
Alec Still

Årets bästa: Frida, Ingrid, Patric, Tuula, Petteri, Saana och Niklas
Alec, Jari J, Anne, Jari P, Mico och Kalevi
Trian milens bästa: Linus, Niklas, Anneli och Cessi.
Johan och Jouni firar jämna år.

Kategorier:
Aktuellt Grupper Nyheter