Lär känna din klubbkamrat – Heidi Liljeström

Namn / Nimi: Heidi Liljeström

Ålder / Ikä: 49 

Din historia i OK Trian / Historiasi OK Trianissa: Vuonna 2018 vaihdoin Helsingin Suunnistajista OK Trianiin Pasin ja hienon seuravaatetuksen perässä :)

Vad är din uppgift inom föreningen? / Mikä on tehtäväsi seurassa?: Tovi sitten seuran toiminnanjohtaja, mutta nyt rivijäsenenä ja Jukolan pääsihteerinä.  

Orienterar du, isåfall hur länge har du orienterat? / Suunnistatko, jos kyllä niin kauanko olet suunnistanut?: Olen suunnistanut isän innoittamana n. 6 -vuotiaasta asti kun otin Keravan Urheiljoissa ensikosketuksen lajiin. KeU:sta suunnistusmatka jatkui Lynxin, Kalevan Rastin ja Helsingin Suunnistajien kautta OK Trianiin.

Är du förväntansfull inför Porvoo Borgå Jukola? / Mitä odotat Porvoo Borgå Jukolasta?: Että Porvoo Borgå Jukola erottuu positiivisesti Porvoon mitalla Jukolana Jukoloiden joukossa sekä kilpailullisesti että järjestelyiden osalta ja että saadaan korona vuosien jälkeen osallistujamäärät taas korona vuosia edeltävälle tasolle. Odotan että saadaan kasattua hieno ja innokas talkoolaisporukka, joka omalla panoksellaan mahdollistaa tapahtuman onnistuneen toteutuksen.

Hur deltar du i arrangerandet av Porvoo Borgå Jukola? / Miten osallistut Porvoo Borgå Jukolan järjestelyyn?: Toimin tapahtuman pääsihteerinä, joten olen aika lailla naimisissa Jukolan kanssa tulevan vuoden. :)

Favorit metrilaku smak? / Suosikki metrilaku maku?: Banaani, toffee ja kirpeä mansikka.

Tittar du på hela Jukola eller går du och sova efter starten? / Katsotko koko Jukolan vai menetkö nukkumaan heti lähdön jälkeen?: Lukkari Jukolassa valvoin koko yön seuraten viestiä kilpailukeskuksessa ja jälkikäteen katsoin lähetyksen televisiosta. Eli viime vuosina olen seurannut viestiä alusta loppuun livenä tai TV:n välityksellä. Jukolan viestiä ei vaan voi missata!

Favorit Jukola minne? / Paras Jukola muisto? Ensimmäinen Venlojen viesti Iso-syötteellä 1988, jolloin Lynxin joukkueemme keski-ikä oli 16 ja sijoituimme lopputuloksissa 39. Juoksin toisen osuuden tullen vaihtoon neljäntenä 15 sekuntia kärjen jälkeen. Mieleen jäi etenkin upea maasto, sekä oma ennakkoluuloton asenne osuudelle lähtiessä.

Kategorier:
Aktuellt Arrangemang Jukola 2023