Ohjaajat oppimassa Nuori Suunta koulutuksessa

Trianin ja muutaman naapuriseuran ohjaajat viettivät helmikuisen viikonlopun suunnistusliiton Nuori Suunta ohjaajakoulutuksessa Sipoossa. Lauantaina koulutus pidettiin etänä ja päivän aikana pohdittiin mm. miten innostus ja ilo syntyy. Lisäksi käytiin läpi mm. leikkien ja niiden ohjaamista, suunnistusseuran huipputreenien suunnittelua, kuinka seuran nuorisotoiminta kannattaa organisoida, miten rakentaa seuraan ympärivuotista toimintaa sekä miten toteuttaa suunnistuskoulu. Paljon arvokasta tietoa karttui innostuneelle ohjaajajoukolle päivän aikana.

Sunnuntaina kouluttaja Eveliina Hasu ja oppilaat kokoontuivat Sipoonlahden koululle laittamaan edellisen päivän opit käytäntöön suunnittelemalla ja ohjaamalla harjoituksia sisällä ja ulkona.

Koulutus antoi varmasti hyvän pohjan lasten ja nuorten ohjaamiseen sekä harjoitusten rakentamiseen. Näistä opeista seuran junnut pääsevät jatkossa nauttimaan harjoituksissa!

Iloinen ohjaajaporukka oppimassa Nuori suunta koulutuksessa

Kategorier:
Aktuellt Nyheter